جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59622
  تاریخ انتشار : 30 شهریور 1393 11:49
  تعداد بازدید : 505

  عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس:

  حکم قصاص مطابق با پیشرفته ترین قوانین جهانی است/ اظهارات "با ن کی مون " دخالت در امور داخلی کشور است

  عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: حکم قصاص نفس هم عقلانی است و هم مطابق با قوانین پیشرفته است و اظهارات اخیر دبیرکل سازمان ملل دخالت در حقوق داخلی کشورها محسوب می شود.

  "محمدرضا طباطبایی" در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به اظهارات اخیر دبیر کل سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در ایران اظهار داشت: این گزارشات به ویژه در مورد انتقاد از صدور حکم اعدام در کشورمان غالبا سبک و سیاق تکراری دارد.

  وی ادامه داد: مقایسه حکم سلب حیات در ایالات مختلف آمریکا و ایران نشان می دهد اجرای این حکم در کشورمان بیش از آمریکا نیست و این مجازات قانونی جزئی از حقوق قضایی ایران برای محکومین مواد مخدر و قصاص نفس و در ارتباط با قتل عمد است و در موارد جزیی دیگر به شکل نادر به چشم می خورد. 

  عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که این قانون (قانون اعدام) در پارلمان و مراجع قانونی ایران به تصویب رسیده است اضافه کرد: این قانون براساس تصویب در قانون اساسی و نهادهای شناخته شده که در همه کشورها اجرا می شود و سازمان ها و نهادهای بین المللی نمی توانند آن را غیرقانونی بدانند. 

  وی با بیان این که نظام قضایی ما مبتنی بر قانون است، حضور وکلا در محاکمات و رسیدگی ها ی عادلانه را جزیی از محاکمه در ایران دانست و گفت: در رسیدگی های عادلانه در کشور ما حدود و آزادی متهمین تامین می شود و این دست انتقادها، انتقادهایی غیرصحیح است که گاهی در مجامع بین المللی به آن اشاره می شود. 

  عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس اضافه کرد: حکم قصاص نفس هم عقلانی است و هم مطابق با قوانین پیشرفته است و اظهارات اخیر دبیرکل سازمان ملل دخالت در حقوق داخلی کشورها محسوب می شود. 

  وی تصریح کرد: ایران همه ساله تعداد زیادی شهید و میلیاردها دلار هزینه صرف مبارزه با ترانزیت مواد مخدر می کند، بیش از 60 درصد زندانی های ما محکومین مواد مخدر هستند و این موارد مهمی است که خود سازمان ملل هم به خوبی به آن واقف است و این در حالی است که چنانچه کشورمان در بحث مبارزه با مواد مخدر حساسیت زیادی نداشت، امروز هزینه کمتری پرداخت می کرد.

  طباطبایی در پایان خاطر نشان کرد: همیشه گزارش های سازمان ملل با عدالت فاصله زیادی داشته، آیین نامه دادرسی کشورمان نشان می دهد، قوانین حقوقی ایران از بسیاری از کشورهای منطقه پیشرفته تر و مطابق با استانداردهای جهانی است و حقوق و آزادی متهمین در آن تامین شده و نتیجه آن هم احساس امنیتی است که در کشور داریم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
17