جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59657
  تاریخ انتشار : 30 شهریور 1393 12:36
  تعداد بازدید : 794

  دادستان عمومی و انقلاب در گفت‌وگو با «حمایت» خبر داد

  کاهش 10 درصدی وقوع سرقت در سمنان

  دادستان عمومی و انقلاب سمنان از کاهش 10 درصدی وقوع جرم سرقت از ابتدای امسال تاکنون در این استان خبر داد.

  حیدر آسیابی در گفت وگو با «حمایت» اظهار کرد: سمنان استانی امن است و بروز جرایم مهم و خشن در آن کمتر اتفاق می افتد. پرونده های تشکیلی در خصوص وقوع سرقت در تمامی حوزه های قضایی به ویژه مرکز استان در چند ماه گذشته از سال 93 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است. وی با بیان اینکه مهمترین معضل حوزه قضایی استان سمنان جرم سرقت است، خاطرنشان کرد: سرقت های خرد بیشتر از سوی معتادان رخ می دهد از این رو برخورد، ساماندهی و درمان معتادان کاهش سرقت را به دنبال خواهد داشت. 

  برخورد قاطع با سارقان
  وی برخورد قاطع با سارقان و بررسی پرونده های آنان در شعب ویژه سرقت را راهکاری برای این ساماندهی معرفی کرد و افزود: در این میان سارقان سابقه دار با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی می شوند و تا مرحله اجرای حکم در بازداشت به سر می برند. همچنین به منظور کنترل وقوع سرقت از اعطای مرخصی به آنها خودداری می شود. 

  تاکید قانون اساسی بر امربه معروف و نهی ازمنکر
  این مقام قضایی استان سمنان در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تسریع در تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر تاکید و تصریح کرد: با وجود توجه ویژه دین اسلام و قرآن و اختصاص اصل 8 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به موضوع امر به معروف و نهی از منکر، متاسفانه تاکنون در این زمینه قانونی به تصویب نرسیده و به مرحله اجرا در نیامده است. آسیابی با بیان اینکه در اصل 8 قانون اساسی کشور همگانی بودن فریضه امر به معروف و نهی از منکر مورد تصریح قرار گرفته است، بیان کرد: در این اصل وظیفه مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت در حوزه این فریضه مورد بررسی قرار گرفته است. وی یادآور شد: در این اصل مقرر شده شرایط، حدود و کیفیت این موضوع باید به موجب قانون معین شود. در این میان قانونی به صورت خاص برای امر به معروف و نهی از منکر به تصویب نرسیده، این در حالی است که قانون اساسی این امر را تکلیف قرار داده و اجرایی کردن آن را به موجب قانون عادی مجلس به عنوان ضرورت شناخته است. وی با اظهار خرسندی از اینکه به تازگی لایحه قانونی امر به معروف و نهی از منکر پس از سال ها به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است، اظهار کرد: نمایندگان مجلس هم طرحی با عنوان «حمایت از آمران و ناهیان از منکر» ارایه کرده اند که نوید رفع خلأهای قانونی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر را در آینده نزدیک می دهد.

  حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر
  دادستان عمومی و انقلاب سمنان همچنین اظهار امیدواری کرد: با تصویب قانونی جامع در این زمینه هم ساختار مشخصی برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر فراهم شود و هم مقررات حمایتی لازم در خصوص آمران به معروف و ناهیان از منکر در آن پیش بینی شود. آسیابی در ادامه سخنانش با بیان اینکه از ابتدای امسال ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان فعالیت های خود را با جدیت بیشتری پیگیری می کند، یادآورشد: در این راستا برنامه ریزی خوبی از ابتدای سال جاری برای احیای این اقدام صورت گرفته است. همچنین همزمان با اغاز ماه مبارک رمضان طرح «تذکرلسانی» در مرکز و شهرستان های مختلف استان اجرایی شد که همچنان ادامه دارد. 

  حمایت از آمران به معروف
  دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان نیز خاطرنشان کرد: امید است با استمرار چنین طرح هایی و با توجه به تاکید مقام رهبری، رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور مبنی بر حمایت قاطع از آمران به معروف و ناهیان از منکر با تعرض کنندگان به این امر برخورد قاطع قضایی صورت بگیرد. وی درباره چگونگی اجرای طرح هایی با محوریت امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: این طرح ها به شکل گروهی و توسط بانوانی که به صورت داوطلبانه از طریق فراخوان حاضر به همکاری شده اند، اجرا می شود. این افراد پس از طی مراحل و گذراندن دوره های آموزشی در این فعالیت شرکت می کنند. این مقام مسئول گفت: به این افراد تاکید شده که فراتر از تذکر لسانی(زبانی) اقدامی نکنند و از حیث برخورد به صورت قهری یا اعمال مجازات در صورت ضرورت موارد را به عوامل انتظامی بسپارند و از درگیری با افراد خودداری کنند. 

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
28