جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59740
  تاریخ انتشار : 31 شهریور 1393 13:32
  تعداد بازدید : 596

  معاون منابع انسانی قوه قضاییه:

  سطح علمی کارکنان دستگاه قضا ارتقا می یابد

  معاون منابع انسانی قوه قضاییه در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل کارگزینی، گزینش و جذب و آموزش قضات با محوری خواندن نیروهای توانمند و ماهر در دستگاه قضا اظهار کرد: ما باید نیروهای خوب را شناسایی کرده و تلاش کنیم تا سطح علمی نیروی انسانی دستگاه قضا را به سطح استاندارد برسانیم.

  حجت الاسلام والمسلمین «علیرضا امینی»افزود: تاکنون مسیر رو به رشدی را پیموده ایم اما همچنان با حد اعلای استاندارد ها فاصله داریم و امیدواریم حضور ۴۵۰ تن از اساتید که ۳۵۰ نفر آنها از قضات هستند بتواند آموزش دستگاه قضا را به شایسته ترین نحو ممکن پیش برد. معاون منابع انسانی قوه قضاییه همچنین خاطر نشان کرد: کار زیاد قوه قضاییه در بخش جذب، گزینش و آموزش به نحوی است که ما را بر آن می دارد تا با توجه به تخصص ها و سوابق از کمک جامعه اساتید بیشتر بهره مند شویم و از ذخایر قضایی پیشکسوت و تجربه آنها استفاده شایسته را داشته باشیم.

  تخصص، از اولویت های آموزش قوه قضاییه 
  امینی همچنین با بیان اینکه ۴۰ درصد کارکنان دستگاه قضا غیر از سمت شغلی خودشان کار می کنند، گفت: ما باید روی تخصص ها کار کنیم و ۴ مسئولیت اصلی را که در کنار قاضی به انجام خدمت مشغول هستند مورد توجه جدی قرار دهیم و بر سلامت و مهارت آنها نظارت مناسب کنیم تا خروجی دستگاه قضا هر چه بهتر شود. وی دستگاه قضا را دانش محور عنوان کرد و گفت: حرکت با نشاط علمی را در دستگاه قضا راه اندازی می کنیم و آموزش ها را از جنبه تشریفاتی خارج کرده و در ارتقا ها و انتصاب ها اثر می دهیم. معاون منابع انسانی قوه قضاییه در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه کار گزینش با پارامترهای متعدد کاری حساس و دشوار است، اظهار کرد: بی تردید گزینش از جذب دشوار تر است زیرا باید متغیرهای بسیاری را از جمله جهات شخصیتی تا مسایل خانوادگی مورد توجه قرار دهند و این اهتمام جدی در بخش جذب نیز به شکلی دیگر وجود دارد و باید جذب و گزینش هر دو در یک فرآیند به هم نزدیک شوند. وی خاطرنشان کرد: نیاز است تا شیوه گزینش قوه قضاییه روان سازی شود و معیارهای آن مشخص باشد تا بتوانیم در مورد قبول یا رد افراد، پاسخگو باشیم. البته که تنقیح ضوابط کار سخت است اما مهم است نگاهی مبتنی بر عملکرد قابل دفاع در دستگاه داشته باشیم که مورد تایید دستگاه قضایی و امضای رییس قوه قضاییه است. 

  سختگیری ناروا موجب تزلزل نظام قضایی می شود
  امینی در ادامه این مراسم سختگیری ناروا و سهل گیری بی علت را موجب تزلزل نظام قضایی دانست و بیان کرد: امیدواریم در دوره جدید نسبت به گزینش یک نگرش جدید حاکم شود. وی یادآور شد: باید آموزش بهانه ای باشد برای اینکه در تغییر سمت ها شاخصی برای ارتقای شغلی افراد محسوب شود. امینی به اجرای آیین نامه جدید نیز اشاره کرد و گفت: در آیین نامه جدید هیات ممیزی از قضات عالی رتبه تشکیل شده اند و آنها برای ابلاغ های جدید بررسی های کافی را براساس شاخص هایی انجام می دهند که مشخص باشد کسی که مسئولیتی جدید برعهده او گذاشته می شود ویژگی های لازم را دارد یا خیر؟ 

  فناوری جدید در آموزش سبب توزیع بهتر دانش می شود
  وی همچنین به استفاده از فناوری جدید در آموزش تاکید و تصریح کرد: هم‎اکنون پژوهشگاه قوه قضاییه در تولید علم و ترویج آن کمک شایسته ای به معاونت منابع انسانی می کند و این خود نقطه اول در تولید علم است و ما در نقطه بعدی با تکیه بر خود قضات دانش را توزیع می کنیم. معاون منابع انسانی قوه قضاییه با مهم دانستن جایگاه قضات و ارزشی که آنها در توزیع دانش ایفا می کنند، اظهار کرد: ما نباید از قضات غافل شویم و باید دانش آنان را مدیریت کنیم تا این به یک چرخه تبدیل شود و با نظارت های فیزیکی بر دانش و عملکرد آنان، هنجار ها را متعادل و اثربخش کنیم به نحوی که نتیجه دانش محوری دستگاه قضا در آرای صادره مشهود باشد. امینی در بخشی از صحبت هایش به تکریم قضات هم تاکید کرد و ادامه داد: باید این موضوع در عمل مشهود باشد نه آنکه در کلام مورد توجه قرار گیرد و اکنون جایگاه و منزلت قضات آن چنان که شایسته است جدی گرفته نمی شود و گاهی برخورد با قضات درشان آنان نیست. 

  ضرورت افزایش انگیزه قضات
  وی در بخشی از صحبت های خود با اشاره به ابلاغ ۲۸ ماده ای مقام معظم رهبری در امور اداری که عدالت در جذب، گزینش و توزیع را مهم دانسته است، عنوان کرد: باید بر محور عدالت تکیه کنیم؛ هم اکنون نیز بخشی از نارضایتی قضات مربوط به همین موضوع است و ما باید انگیزه های قضات را افزایش دهیم. معاون منابع انسانی قوه قضاییه همچنین به توجه به قضات بازنشسته تاکید کرد و افزود: نباید این طور باشد که قضات پس از بازنشستگی از دستگاه قضا جدا شوند و ما باید از آنان به عنوان سرمایه های انسانی و شایسته تا حد ممکن بهره مند شویم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
17