جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59745
  تاریخ انتشار : 31 شهریور 1393 14:23
  تعداد بازدید : 547

  معاون امور بین‌الملل وزیر نفت در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930630000761#sthash.59mH7g2a.dpuf

  محکومیت در داوری شکایت گازی ترکیه مطرح نیست/ پولی را باید پرداخت کنیم

  معاون امور بین الملل وزیر نفت با اشاره به اینکه در جریان رای داوری شکایت گازی ترکیه از ایران نیست، گفت: بحث محکومیت در شکایت گازی ترکیه مطرح نیست و باید پولی را به ترکیه پرداخت کنیم.

  علی ماجدی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که گفت شنیده شده است ایران در دادگاه بررسی شکایت گازی ترکیه علیه ایران محکوم شده است، اظهار داشت: من در جریان رای داوری نیستم.

  معاون امور بین الملل وزیر نفت افزود: این دادگاه نیست بلکه داوری بین ایران و ترکیه است و بحث محکومیت در کار نیست بلکه باید پولی را به ترکیه پرداخت کنیم.

  به گزارش خبرنگار فارس چند ماهی است که شکایت گازی ترکیه از ایران تقدیم داوری بین المللی در لاهه شده است.

  براین اساس ترک ها از یک سو مدعی کم فروشی ایران در گاز ارسالی به ترکیه هستند و از سوی دیگر می گویند قیمت گاز ایران گران است و خواستار کاهش 25 درصدی قیمت گاز صادراتی هستند.

  به عبارت دقیق تر ترکیه مدعی است در 2 ماهه منتهی به اسفند 92 صادرات گاز ایران به این کشور به میزان مورد توافق نبوده است و 25 درصد از حجم آن کاسته شده است. بر اساس این ادعا، ترک ها مدعی هستند ایران یک تامین کننده پایدار انرژی برای ترکیه نبوده و کم فروشی کرده است.

  از سوی دیگر ترک ها مدعی شده اند گاز صادراتی ایران به ترکیه گران است و باید قیمت آن کاهش یابد. بر این اساس آنها خواستار کاهش 25 درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه شده اند. در صورت پذیرش کامل درخواست ترکیه، قیمت گاز صادراتی ایران به حدود 35 سنت در هر مترمکعب کاهش خواهد یافت.

  دلیل این درخواست ترک ها، استناد آنها به قیمت ناچیز گاز در قرارداد مشهور صادرات گاز ایران به یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است که سال ها پیش منعقد شده اما هنوز اجرایی نشده است.

  حمیدرضا عراقی چندی پیش در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس اعلام کرده بود در قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه این اجازه داده شده که هر یک از طرفین 5 بار درباره قیمت و دیگر موارد قرارداد شکایت و درخواست بازنگری داشته باشند و شکایت اخیر گازی ترکیه دومین شکایت در قالب این قرارداد است.

  وی ادامه می دهد در بار نخست شکایت ترکیه در سال های گذشته 15 درصد از قیمت گاز ایران کاسته شده بود و مرجع داوری گفته بود مباحث مربوط به price reduction یا (کاهش قیمت) از اختیارات ما نیست و ترک ها دوباره بر همین اساس شکایت کردند که در حال رسیدگی است.

  مدیرعامل شرکت ملی گازی اضافه می کند در برابر ادعای ترکیه یک بار سال گذشته دفاع شد و ادامه دفاع برای امسال باقی ماند که در سال جاری نیز وکلا و کارشناسان ما دوباره دفاعیات خودشان را ارائه کردند و از دفاعیات و مباحث رد و بدل شده راضی بوده اند.

  وی با تاکید بر اینکه اگر شکایت ترکیه به جایی برسد هم قطعا نخواهند توانست آنچه را که مدنظر دارند محقق کنند، تصریح می کند ترکیه دو شکایت مبتنی بر price reduction و price revision (تجدید نظر قیمت) مطرح کرده است که در مجموع قریب به 60 درصد کاهش قیمت در گاز صادراتی ایران را شامل می شود.

  عراقی ادعای ترک ها در پرونده گازی را بسیار بلندپروازانه ذکر اضافه کرده بود البته ترک ها تصور نمی کردند در ایران دفاع به این انسجام انجام شود چنانکه در 7 یا 8 ماه گذشته 40 تا 70 جلسه کارشناسی گذاشته ایم و از دفتر ریاست جمهوری، حقوقی شرکت ملی گاز و کارشناسان بین المللی دعوت شدند و در سرمای زمستان از کل ایستگاه ها بازدید کردند و گزارش و فیلم ارائه کردند. وی تاکید کرد: کار وزین و سنگینی انجام شد، تصور می کنم تا مهر و آبان رای دادگاه مشخص می شود و رای دادگاه را هم واقعا نمی توان حدس زد.

  مدیرعامل شرکت ملی گاز توضیح می دهد price reduction به مباحث قیمتی در منطقه و جهان می پردازد و price revision به آماده بودن زیر ساخت ها و بستر صادرات گاز و عمل به تعهدات باز می گردد که اجزای ادعای کاهش 60 درصدی قیمت گاز را از سوی ترکیه تشکیل داده است.

  وی افزود: در هر کدام از این دو بخش ترکیه خواستار 25 تا 30 درصد کاهش قیمت شده است و ما در هر دو مورد دفاعیات خودمان را ارائه کرده ایم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
13