جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59919
  تاریخ انتشار : 1 مهر 1393 15:15
  تعداد بازدید : 445

  در گفت‌وگو با میزان عنوان شد

  نابودی اکوسیستم سد مرووَک درود به دلیل نپرداختن حقابه زیست محیطی/ شکایت قضائی از مسئولان در اراک

  مدیرکل محیط زیست استان لرستان با انتقاد از نابودی اکوسیستم سد مرووَک در شهرستان درود به علت نپرداختن حقابه زیست محیطی آن توسط مسئولان شهرستان اراک گفت: دو سال است با آبگیری سد کمال صالح در مرز دو استان حقابه زیست محیطی مروَوک پرداخت نشده که این امر منجر به نابودی کامل اکوسیستم منطقه شده است. براین اساس به علت اثر بخش نبودن مذاکرات و تذکرها پیگیری های قضائی خود را به زودی آغاز می کنیم.

  مهرداد فتحی بیرانوند در گفت و گو با میزان، با انتقاد از نپرداختن حقابه زیست محیطی سد مرووکِ دورود که در پایین دست سد کمال صالح در استان مرکزی قرار دارد توسط این استان اظهار کرد: هر چند تالاب های لرستان به دلیل شرایط آب و هوایی استان زایش آب را به راحتی دارند اما بحث حقابه ها بحثی است که در لرستان نیز به تبع کشور مراعات نمی شود.
  وی در ادامه افزود: در این مورد می توان به طور خاص به سد مرووَک در درورد که پایین دست سد کمال صالح در مرز استان مرکزی و لرستان قرار دارد اشاره کرد که به دلیل خودخواهی مسئولان در استان مرکزی تمام آب ورودی به سد مرووَک از دو سال پیش تا کنون قطع شده است.

  مدیرکل محیط زیست استان لرستان تصریح کرد: با این اقدام حیات اکوسیستم در پایین دست این سد به طول 40 تا 50 کیلومتر به طور کامل از دست رفته است. ما در حال مطالعه هستیم تا بدانیم پیگیری های قضائی را در این مورد باید به چه صورتی طرح کنیم.

  این مقام مسئول افزود: بر اساس کنوانسیون های بین المللی 30 درصد از میزان آب ورودی به کمال صالح در استان مرکزی برای احیاء اکوسیستم پایین دست به عنوان حقابه زیست محیطی باید آزاد سازی شود .

  بیرانوند تصریح کرد: استان مرکزی بهانه تامین آب شرب اراک را مطرح می کنند این در حالی است که منابع تامین آب شرب در اراک تا دو سال پیش که این سد احداث شد به طور کامل مشخص بود. زیرا اراک شهر تازه تاسیسی نیست که به دنبال تامین منبع آب شرب شهری باشد.

  مدیرکل محیط زیست استان لرستان با اشاره به نامه ای که برای رئیس سازمان محیط زیست ارسال شده است، گفت: استاندارلرستان به شدت پیگیر این موضوع است. متاسفانه در حال حاضر موفق نشده ایم مذاکرات را پیش ببریم در نتیجه پیگیری های قضائی خود را آغاز و دنبال می کنیم.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
55