جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59995
  تاریخ انتشار : 2 مهر 1393 13:18
  تعداد بازدید : 488

  رییس کل دادگستری استان یزد تاکید کرد

  تقدم پیشگیری بر برخوردهای قهری

  رییس کل دادگستری استان یزد گفت: ضابطان و ناظران بر ذبح و صید شرعی در امور خود پیشگیری را بر برخورد قهری مقدم قرار دهند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، محمدرضا حبیبی در جمع ناظران بر ذبح و صید شرعی، اظهار کرد: همانگونه که در موضوع بهداشت و درمان همواره برنامه‏‎‎های پیشگیرانه تأثیرگذارتر و با صرفه‎‎تر است، در امور اجتماعی و مسائل قضایی نیز حسب تاکید رهبر معظم انقلاب باید اولویت با طرح مسائل پیشگیرانه و فرهنگ‏‏سازی باشد و برخوردهای قضایی و قهری در مرحله دوم قرار گیرد.

  وی اظهار کرد: اگر به ناظری گزارش رسید که در جایی مسائل شرعی رعایت نمی‎‎شود، نباید صبر کند تا این اتفاق بیفتد و بعد به دنبال مچ‏‏گیری برآید، بلکه باید قبل از وقوع تخلف با حضور در محل و سرکشی‎‎های مستمر و ارائه توضیحات لازم، راه را بر این مسائل قبل از وقوع ببندد.

  رییس کل دادگستری استان یزد با اشاره به برخورد قاطع دستگاه قضایی با افراد متخلف در هر زمینه‎‎ای، ابراز کرد: در سرکشی‏‏ ها و دقت در مسائل مرتبط چنانچه واحدی پس از اخطار، رویه خود را تغییر نداد و اصرار بر تخلف خود داشت، آنگاه با برخورد قاطع قانونی دستگاه ‏‏های ذیربط مواجه خواهد شد.

  این مقام قضایی خاطرنشان کرد: اهمیت کار ناظران ذبح و صید شرعی از بعد شرعی و ارتباط با سلامت و بهداشت مردم واضح و مبرهن است و به همین لحاظ نیز قانون خاصی با عنوان قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید تصویب و ماده 18 این قانون ناظران شرعی را در حکم ضابطین قضایی محسوب می کند و در نتیجه از حمایت قاطع دستگاه قضایی برخوردار هستند.

  وی ادامه داد: گزارش ضابط، دارای اعتبار حقوقی است و چنانچه در حین انجام وظیفه مورد توهین یا ضرب و شتم قرار بگیرد، علاوه بر اینکه جرم ارتکابی غیرقابل گذشت است، مجازات مرتکب هم شدیدتر است.

  حبیبی ، مهمترین بُعد و اهمیت کار ناظران را بحث اطلاع‎‎رسانی و فرهنگ سازی دانست و بیان کرد: بنا به صراحت ماده 11 قانون مذکور، وزارت جهاد کشاورزی، صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به فرهنگ‏‏سازی در این مسئله شده اند و باید به تکلیف قانونی خود عمل کنند.

  وی اظهار کرد: با توجه به این که در آستانه ماه محرم قرار داریم و معمولاً در ایام محرم هیئات مذهبی در قالب نذورات انواع ذبح را دارند، ناظرین باید از قبل در جمع مسئولان دسته‏‏ ها و هیات‏‏ های عزاداری حضور یافته و ارشادات قانونی را داشته باشند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
22