جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 72203
  تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 12:32
  تعداد بازدید : 1062

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه:

  برنامه های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برای سال 94

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، چشم انداز و برنامه های این معاونت در سال جاری را تشریح کرد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل پیام محمدباقر الفت به شرح زیر است:

  «به نام صاحب حول و حلول

  السلام علیک یا ربیع الانام

  فرارسیدن بهار طبیعت و سال یکهزار و سیصد و نود و چهار را خدمت مدیران محترم دستگاه های همکار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم، روسای کل محترم دادگستری ها، معاونان گرانمایه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری های سراسر کشور، روحانیت معزز، اساتید، نخبگان و دانشگاهیان، اهالی فرهنگ و هنر، اصحاب رسانه و همه مردم عزیز کشورمان که خواهان کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی در کشور هستند، تبریک عرض می کنم و امیدوارم بتوانیم در این سال که منور به نور فاطمی است، از تعالیم و آموزه های بانوی بزرگوار جهان اسلام بهره گرفته و کرامت انسانی را در زندگی فردی و اجتماعی خود جاری و ساری کنیم.

  بی شک تولد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را باید یکی از مهمترین هدایای فکری مدیریت کنونی دستگاه قضا به ملت شریف ایران دانست. تاسیس این معاونت پاسخی بود به انتظار مردمی راه اندازی مرکزی مسنجم برای پیشگیری از وقوع جرم که همچنین به مدیران دستگاه های اجرایی، اقداماتی هماهنگ، منسجم و هدفمند را با رویکردی فراقوه ای و بر پایه مبانی علمی و تجربی به منظور پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی نوید می دهد.

  سال گذشته را در حالی به پایان رساندیم که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حکم انتصاب مجدد ریاست فاضل قوه قضائیه، تاکیدی مضاعف بر ایجاد امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم بعنوان مهمترین راهبرد دستگاه قضا در پنج سال پیش رو ترسیم فرمودند و به جرات می توان گفت این مهم، نقطه عطفی در فعالیت های نظام جامع پیشگیری بوده است.

  گرچه باور دارم تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه زیادی در پیش است، ولی با تکیه بر ذات لایزال الهی، عزم ملی دستگاه های حاکمیتی و به پشتوانه ملت عزیز ایران اسلامی، امیدوارم در سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» بتوانیم با توجه به ماهیت فراقوه ای بودن امر پیشگیری و تحقق مبانی اولیه آن در سایر دستگاه ها و قوا، همدلی و همزبانی را در راهبردهای پیشگیرانه، بین ارکان تشکیل دهنده نظام جامع پیشگیری به وجود آوریم و بیش از پیش در راستای کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی تلاش کنیم.

  اینجانب و همکارانم در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دادگستری های کل سراسرکشور، با اندوختن تجربه ای پنج ساله، امسال را با تمرکز همه جانبه بر جرایم و آسیب های اولویتی مبتلابه در سراسر کشور همچون: طلاق، اعتیاد، خشونت، جرایم فضای مجازی و سرقت شروع خواهیم کرد و البته توجه ما همچنان به موضوعات و تکنیک های تخصصی پیشگیری از وقوع جرم همچون (ارتقای آگاهی های عمومی پیشگیرانه و اطلاع رسانی، پیشگیری رشد مدار، کاهش گمنانی، قضا زدایی، اصلاح و بازاجتماعی کردن مجرمان، حبس زدایی، جرم زدایی، کسب مهارتهای اسلامی ایرانی برای زندگی سالم و بالنده، توجه به قربانیان جرم، بزه دیدگان و متاثرین از جرم و آسیب) معطوف خواهد بود.

  این معاونت در سال جدید در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و اغتنام از فرصت های پرشتاب در حوزه پیشگیری، دست همه ذینفعان نظام جامع پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی را به گرمی می فشارد و در این راستا:

  از مسئولان محترم دستگاه های اجرایی که بهترین همیار و همراه این معاونت در کاهش معضلات اجتماعی بوده و هستند، درخواست می کنم در سال جدید با همکاری بیشتر خود، قوه قضاییه را در تحقق وظایفی که قانون اساسی و برنامه های پنجساله توسعه کشور در حوزه پیشگیری از وقوع جرم بر عهده او نهاده اند، یاری رسانند.

  از روسای مکرم کل دادگستری های سراسر کشور در خواست می کنم، همچون گذشته با تشکیل منظم و مستمر شوراهای پیشگیری از وقوع جرم استان در بالاترین سطوح، نسبت به جلب مشارکت و اجرای برنامه های هماهنگ پیشگیرانه با معاضدت دستگاههای مسئول، اقدام نمایند.

  از معاونان ارجمند اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری های کل کشور که حلقه اتصال این معاونت و روسای معزز کل دادگستری ها هستند می خواهم که مثل همیشه فعال و پویا، خلاق و بالنده، حداکثر هماهنگی بین بخشی را در اجرای برنامه های اثربخش پیشگیرانه تا حصول نتیجه مطلوب مدنظر قراردهند.

  از روحانیت معزز که نفوذ کلام آن ها نقش تاثیرگذاری در شئونات زندگی آحاد مردم مسلمان کشورمان دارد، درخواست می کنم که بیش از گذشته از ظرفیت منابر و جلسات وعظ و خطابه برای رسیدن به جامعه علوی و فاطمی که عاری از جرم و گناه و کج روی است، استفاده کنند.

  از اساتید فرهیخته دانشگاه، پژوهشگران و اندیشمندان کشورم که افسران ارشد جنگ نرم، علی الخصوص در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی هستند درخواست می کنم که دانشگاه را به منظور شناخت زمینه ها و بسترهای ایجاد انحراف و کجروی های اجتماعی، به سنگری برای جهاد علمی و پژوهش و تولید دانش پیشگیری تبدیل کنند.

  از مدیران محترم و داوطلبان فعال در سازمان های مردم نهاد و خیریه ها درخواست می کنم که در سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را در تحقق اهداف خود یاری رسانند.

  از آنجا که بفرموده مقام عظمای ولایت (مدظله)،« هنر وقتی که یک پیامی را در خود داشت آنرا تا اعماق روح انسان نفوذ

  می دهد و آنرا در ذهن به صورت جاودانه منقش می کند»، از هنرمندان متعهد و خلاق کشورم می خواهم آثاری تولید کنند که با زبان غیر مستقیم و هنرمندانه بر علل و عوامل اصلی جرم و آسیب های اجتماعی و چگونگی پیشگیری و محافظت در برابر آنها تاکید نماید.

  و در پایان از اصحاب محترم رسانه که وظیفه ارتقای آگاهی عمومی، اطلاع رسانی و هدایت افکار جامعه را بر عهده دارند و پل ارتباطی مردم و حاکمیت محسوب می شوند می خواهم که با قلم مسئولانه و شیوای خود، نظام پیشگیری کشور را به گونه ای یاری رسانند که قباحت و زشتی اعمال خلاف شئونات اخلاقی و انسانی را به مردم بنمایاند و پایان سبز صلاح، خیر، راستی و نیکی را بشارت دهد و عاقبت شوم جرم و مجرم را انذار کند.

  رجاء واثق دارم در سال جدید با یاری خداوند و انفاس قدسیه حضرت حجت ( ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) و نصب العین قرار دادن تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله) و ریاست محترم قوه قضاییه در عرصه دفاع مطهر از نظام مقدس اسلامی، دوشادوش یکدیگر برای رسیدن به جامعه ای متعالی و تا حد ممکن عاری از جرم و آسیب گام برداریم.»


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28653258
اکنون :
70