جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 72208
  تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 15:46
  تعداد بازدید : 892

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

  بهبود عملکرد نظام اداری با تاکید بر مقابله با عوامل و مصادیق فساد

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بهبود عملکرد نظام اداری کشور با تاکید بر نظارت هدفمند و مقابله با عوامل و مصادیق فساد، رویکرد حاکم بر برنامه های سازمان در سال جدید است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج صبح امروز در مراسمی که به مناسبت آغاز سال جدید در سازمان برگزار شد، با اشاره به شعار سال گفت: مقام معظم رهبری سال جدید را به عنوان «دولت و ملت، همدلی و هم زبانی» نام گذاری کردند. شاید گفته شود با این نام گذاری سازمان بازرسی باید دست از کار بکشد که البته قطعاً منظور این نیست.

  وی ادامه داد: منظور این است کاری که سازمان بازرسی کل کشور انجام می دهد قانونی و قاطع باشد. چون می خواهیم کمک کنیم تا دستگاه ها به اهداف تعیین شده خود دست یابند. قطعاً دولت هم مدنظرش این نیست که سازمان دست از کار بکشد. دولت هم می خواهد فسادهایی که در برخی ادارات وجود دارد - و البته خیلی کم است ولی کم آن نیز قابل قبول نیست - برطرف شود. همه علاقه دارند ما دولتی پاک داشته باشیم، البته منظورم از دولت، دولت به معنای حاکمیت است و نه صرفاً قوه مجریه.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه امر نظارت و بازرسی بر اساس اصول قانون اساسی و حدود اختیارات تعریف شده، مأموریت اساسی سازمان بازرسی کل کشور به شمار می آید، گفت: با مداقه در سیاست های کلی قضایی(سیاست های هفده گانه) و سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری«مدظله العالی» ضروری است سازمان در تحقق اهداف و مأموریت های محوله، ضمن اتکاء به راهبردهای ابلاغی، سازوکارهای اجرایی لازم را در جهت تحقق اهداف کلان، ارتقاء کارآمدی و اثربخشی نظام نظارت و بازرسی و کمک به فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری نظام اجرایی با انجام نظارت و بازرسی های هدفمند، پیش بینی و عملیاتی کند.

  وی در ادامه به رویکردهای حاکم بر برنامه های نظارت و بازرسی سازمان بازرسی در سال 94 اشاره کرد و افزود: بهبود عملکرد نظام اداری کشور با تاکید بر نظارت هدفمند و مقابله با عوامل و مصادیق فساد، رویکرد حاکم بر برنامه های سازمان در سال جدید است.

  سراج درباره راهبردهای نظارت و بازرسی در سال 94 هم گفت: «اصلاح ساختارها و فرآیندها در نظام اداری و اجرایی کشور»، «شناسایی و مقابله با سوء جریان های اداری و مفاسد اقتصادی»، «تقویت نظارت های الکترونیک و راهبردی و ارائه گزارش های هشداردهنده»، «تقویت فرهنگ نظارت پذیری و پاسخگویی و خودکنترلی در دستگاه های اداری و اجرایی کشور»، «ایجاد هم افزایی و کمک به ارتقاء و بهبود عملکرد واحدهای نظارتی دستگاه های اجرایی» و «فعال سازی و ارتقاء فرصت ها و ظرفیت های نظارت همگانی در کشور با توسعه و تقویت تشکل های مردم نهاد» از جمله راهبردهای نظارت و بازرسی در سال جاری است که باید مدنظر مدیران و کارکنان سازمان باشد.

  وی با تاکید بر مهم ترین موضوعات و حوزه های کلیدی در سال 94 خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور باید با توجه به تغییرات فضای سیاسی و اقتصادی کشور و نیز با تاکید بر پیام نوروزی مقام معظم رهبری نقش فعال و محوری ایفا کند.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: نظارت بر نحوه عملیاتی شدن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با تاکید بر محورهای «اقتصاد دانش بینان و کارآفرینی»،« بهره وری در تولید»،«تأمین امنیت غذایی»،«مدیریت مصرف»،« توسعه صادرات»،«اصلاح نظام درآمدی دولت» و «شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد» نیز یکی از وظایف مهم و کلیدی سازمان در سال جدید است.

  وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره مبارزه قاطع با زمین خواری در سال گذشته گفت: موضوع دیگری که باید موردتوجه ما قرار گیرد، پایش هدفمند در حوزه زمین از جمله جلوگیری از تصرف، تجاوز، تخریب و تغییر کاربری اراضی ملی، منابع طبیعی و کشاورزی است. همچنین باید بر صیانت از منابع آب با تأکید بر آب های زیرزمینی نظارت دقیق داشت.

  «نظارت بر عملکرد بازارهای غیرمتشکل پولی ازجمله صندوق های قرض الحسنه، مؤسسات و تعاونی های مالی و اعتباری و صرافی ها» و «نظارت بر اعطاء و مصرف تسهیلات و وصول مطالبات غیرجاری بانک ها» نیز ازجمله موضوعاتی بود که سراج بر اهمیت آن در سال جدید تأکید کرد.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین «نظارت بر نحوه عملکرد و مدیریت بر منابع و مصارف صندوق های بازنشستگی»،«پایش نظام گمرکی و نظام بیمه» و «پایش طرح تحول نظام سلامت» را از دیگر موضوعات کلیدی سازمان در سال جدید عنوان کرد.

  وی همچنین با تاکید بر پایش نظام مالیاتی کشور گفت: باید بر اجرای صحیح مالیات بر ارزش افزوده نظارت و از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

  سراج در ادامه از مدیران و کارکنان سازمان خواست چالش ها، تهدیدها و معضلات ملی و استانی را آسیب شناسی، احصاء و اولویت بندی کرده و بر موضوعات مهم نظارت و بازرسی تمرکز کنند.

  وی همچنین با تاکید بر کلان نگری و جامعیت در موضوعات نظارت و بازرسی گفت: باید با اجرای به موقع و ارتقاء کیفی برنامه ها، توجه و تلاش نمود اثربخشی گزارش های سازمان ارتقاء یابد.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان ارتقاء ظرفیت نظارتی سازمان با هدف پیش بینی و تلاش در جهت پیشگیری از وقوع سوء جریانات، انحرافات و تخلفات اداری و مالی را مطالبه بعدی خود از مدیران و کارکنان سازمان عنوان کرد.





  نظر شما



  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28653258
اکنون :
73