جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 72307
  تاریخ انتشار : 17 فروردین 1394 9:47
  تعداد بازدید : 816

  بیانیه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در محکومیت حملات اخیر عربستان به یمن

  مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری در بیانیه ای، ضمن ابراز نگرانی شدید از شرایط بحرانی حاکم بر منطقه، کشتار بی رحمانه مردم مظلوم یمن به دست رژیم سعودی را محکوم کرد.

  به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با مردم مظلوم یمن، نگرانی خود از وخامت اوضاع انسانی و شرایط ناگوار کودکان در معرض خطر این کشور را اعلام کرد.

  متن بیانیه به این شرح است:

  مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک جمهوری اسلامی نگرانی شدید خود را از شرایط بحرانی حاکم بر منطقه به ویژه کشتار بی رحمانه کودکان در حملات اخیر عربستان به یمن اعلام می دارد.
  بر اساس بند ۴ ماده ۳۸ پیمان نامه جهانی حقوق کودک کشورهای طرف کنوانسیون ، مطابق با تعهدات ناشی از حقوق بین الملل بشر دوستانه مربوط به حمایت از افراد غیرنظامی در مخاصمات مسلحانه ، تمام اقدامات امکان پذیر را برای تضمین حمایت و مراقبت از کودکانی به علت مخاصمات مسلحانه در معرض آسیب قرار می گیرند، به عمل خواهند آورد.
  این در حالی است که تجاوزات عربستان سعودی و هم پیمانانش علیه کشور یمن برای دهمین روز متوالی ادامه دارد و تعداد تلفات در این کشور بویژه زنان و کودکان افزایش می یابد؛ کودکان کشته می شوند، کودکان معلول شده و یا والدین خود را از دست می دهند و بی سرپرست می شوند. تاثیر تجاوز نظامی عربستان به ویژه بر کودکان به مرحله خطرناکی رسیده و شرایط انسانی یمن را وخیم تر از پیش کرده است به طوریکه سازمان های بین المللی کمک رسان و کشورهای علاقمند به ارائه کمک های انسان دوستانه، قادر به امدادرسانی نیستند. همچنین گزارشات حاکی از آن است که درگیری ها به برخی از مراکز خدمات بهداشتی و نیز نظام آموزشی آسیب های فراوانی وارد کرده و زیر ساخت های بهداشتی و آموزشی به شکل اساسی آسیب دیده و متاسفانه خشونت و آوارگی وضعیت نابسامانی برای کودکان به وجود آورده است.
  مردم یمن بویژه زنان و کودکان اینک با کمبود شدید مواد غذایی، گرسنگی و فقر مواجه هستند. بنا به گفته یونیسف در حال حاضر دست کم 250 هزار کودک یمنی در خطر مرگ ناشی از گرسنگی و کمبود مواد غذایی هستند؛ این در حالی است که شش درصد از این کودکان با سوء تغذیه مواجه هستند.
  مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ج.ا. ایران ضمن محکومیت این حملات غیر انسانی، از سازمان های بین المللی حافظ صلح و نیز طرفین درگیری می خواهد تا تمام تلاش خود را برای حفاظت از سلامت و امنیت غیر نظامیان به ویژه کودکان به کار گیرند و شرایطی را فراهم نمایند تا نیروهای امدادرسانی بتوانند کمک­هایی پزشکی، غذایی و حمایتی خود را در اختیار آسیب دیدگان و قربانیان قرار دهند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28653258
اکنون :
84