جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 72838
  تاریخ انتشار : 24 فروردین 1394 15:13
  تعداد بازدید : 886

  هشدار رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور:

  1000 عنوان مجرمانه در قانون تورم کیفری به دنبال دارد

  رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: سالانه 500 هزار نفر وارد زندان های کشور می شوند که بیشتر از نصف آنها کمتر از یک ماه در زندان می مانند.

  دکتر «اصغر جهانگیر» در آیین تودیع و معارفه مدیرکل زندانها و اقدمات تامینی و تربیتی کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب افزود: مدت کوتاه ماندن افراد در زندان نشان دهنده بی نیازی به زندانی کردن آنان است. وی اظهار کرد: زندان باید بتواند بر روی زندانیان تاثیر فرهنگی و روانی داشته باشد اما به دلیل کوتاه بودن این مدت، در عمل این کار انجام نمی شود. جهانگیر همچنین بیان کرد: افرادی که وارد زندان های کشور می شوند از باب ضرورت نیست بلکه به دلیل بخشنامه ها و قوانین نادرست است که چنین ورودی بزرگی به زندانها شکل گرفته است. رییس سازمان زندانها همچنین عنوان کرد: زندانها گاهی وقت می توانند تاثیر مخرب روانی و شخصیتی بر روی افراد داشته باشند که برای جلوگیری از این آسیب باید روش های تنبیهی دیگری جایگزین زندان شود. وی با بیان اینکه در سال های اخیر تلاش هایی شده که روش های دیگری جایگزین زندان شود تصریح کرد:اما قوانین نامناسب و مجریان، باعث کند شدن این روند شده است. جهانگیر افزود: بیش از یکهزار عنوان جرم زندان در قانون تعریف شده است که نیازی به همه اینها نیست و باید روز به روز از تعداد آنها کاسته شود. وی با بیان اینکه 25 درصد زندانیان کشور، بلاتکلیف یا تحت قرار هستند، خاطرنشان کرد: نباید افراد بی جهت در زندان ها بمانند و باید خیلی سریع، تکیلف این افراد روشن شود.

  نگهداری حدود 40 هزار نفر در خارج زندانها  طی سال جاری
  رییس سازمان زندانهای کشور در ادامه سخنانش با بیان اینکه قصد داریم طی سال جاری 30 تا 40 هزار محکوم را در خارج از زندان‎ها نگهداری کنیم، اظهارکرد: امروزه در بسیاری از زندان های دنیا، سیاست ها به نحوی طراحی شده که افراد اگر برای اولین بار مرتکب جرمی شده اند، به زندان فرستاده نمی شوند.بلکه این افراد را به آموزشگاه ها می فرستند، از مجازات های جایگزین حبس و انجام فعالیت های عام المنفعه استفاده می کنند و باعث می شود از زندان به عنوان اولین راهکار استفاده نکنند. دکتر جهانگیر همچنین به موضوع توسعه نامتوازن ثروت و رابطه آن با وقوع جرم اشاره و بیان کرد: به استان کهگیلویه و بویراحمد سهم لازم در زمینه توسعه اختصاص داده نشده است که این موضوع از دستاوردها و میراث ننگین دوران طاغوت به شمار می‎آید هرچند که نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند این شرایط را متوازن و متعادل کند. وی اضافه کرد: زمانی می‎توانیم بگوییم که در جامعه از امنیت لازم برخوردار هستیم که جامعه به عدالت و انصاف نسبت به اموری که نسبت به مردمش دارد، بپردازد که لازمه آن توسعه متوازن است. رییس سازمان زندانها همچنین خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته با وجود تلاشهای خوبی که صورت گرفته، اما به دلیل فاصله زیادی که بین مناطق برخوردار و محروم وجود داشته همچنان شاهد محرومیت هایی در برخی استان‎های کشور از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم. جهانگیر تصریح کرد: امروزه به علت بالابودن بیکاری و کمبود مکان‎های مورد نیاز در زمینه های تخصصی باعث شده که بزه هایی همچون سرقت در استان‎های محروم، در صدر جرایم باشد. اگر امروز جرم سرقت در این استان به عنوان اولین جرم شناخته می شود، نشان دهنده کمبودها و محرومیت های موجود در استان کهگیلویه و بویراحمد است.بنابراین برای ایجاد امنیت در این استان باید سهم آن داده شود تا به آن جایگاهی که شایسته آن است، نزدیک شود. وی ادامه داد: ناامنی در یک استان می‎تواند سایر استانها و حتی کشور را ناامن کند بنابراین اگر می‎خواهیم با امنیت بستر توسعه، رفاه و آسایش را فراهم شود باید به تمام استان‎های کشور توجه کنیم.مشاور رییس دستگاه قضا همچنین عنوان کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کرده با مبانی اعتقادی و اخلاقی که بر آن استوار است سهم خود را در این خصوص بپردازد اما این سهم باید با تلاش تک تک خدمتگزاران نظام تحقق پیدا کند. وی با بیان اینکه اگر امروز تلاش می شود افرادی که ناقض قانون هستند و سبب ناامنی در جامعه می‎شوند به زندانها فرستاده شوند خاطرنشان کرد: سازمان زندانها یکی از دستگاه‎هایی است که در این بخش به ایجاد امنیت کمک می کند اما باید به یاد داشت که با همه اوصاف رویکرد نظام بر حبس و زندان استوار نیست بلکه نظام اسلامی مبتنی بر رحمت است و همیشه تلاش داشته که از طریق پیشگیری، جامعه را به نقطه امن خود برساند. جهانگیر تأکید کرد: به هرحال افرادی که به هر دلیلی خود را همراه قانون نکرده‎اند به ناچار مجازات خواهند شد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که زندان به عنوان یک ضرورت ثانویه باید مورد توجه قرار گیرد . وی یادآورشد: متاسفانه امروزه با تورم کیفری مواجه هستیم به طوریکه بیش از 1000 عنوان مجرمانه در قانون داریم که نشان دهنده آن است که زندان و حبس به عنوان تنها راه حل اساسی مبارزه با جرم، هنوز مطرح است ، موضوعی که سبب تراکم جمعیت کیفری شده و مهمترین فلسفه زندان که همان بحث اصلاح و تربیت است را تحت شعاع خود قرار داده است .

  کمتر از سه درصد از زندانیان کشور زنان هستند
  رییس سازمان زندانهای کشور همچنین در جمع خبرنگاران گفت: تقریبا نزدیک به نیمی از زندانیان کشور را مجرمان مواد مخدر تشکیل می‎دهد. وی افزود: تلاش می‎کنیم از طریق ایجاد اردوگاه‎های کار این زندانیان را در فضای خارج از زندانها نگهداری کنیم تا از سایر زندانیان جدا شوند. وی بیان کرد: کمتر از سه درصد از زندانیان در کشور را زنان تشکیل می دهند که این رقم قابل توجه نیست. رییس سازمان زندانهای کشور خاطرنشان کرد: ۲۰درصد از زندانیان کشور شاغل و دارای درآمد هستند. این زندانیان در کارگاههای که در زندانها ایجاد شده در زمینه‎های تولید صنایع دستی و ساخت و سازهای مبلمان شهری مشغول کار هستند. وی با بیان اینکه البته این میزان اشتغال ایجاد شده در زندانها کافی نیست ادامه داد: در صورت تأمین اعتبار میزان اشتغال زندانیان در زندانها را به ۱۰۰درصد خواهیم رساند. رییس سازمان زندانهای کشور اضافه کرد: به دلیل کمبود اعتبار نتوانسته‎ایم اشتغال زندانیان را توسعه دهیم که با کمک دولت در سال جاری این امر محقق خواهد شد. جهانگیر با اشاره به طرح مجازات‏های جایگزین حبس هم عنوان کرد: این طرح هم اکنون به دلیل کمبود اعتبار تنها در استانهای تهران و اصفهان عملیاتی شده است . وی افزود: به زودی این طرح در استانهای فارس و خراسان رضوی هم اجرا خواهد شد و پس از آن در سایر استانها عملیاتی می‏شود. با فراهم شدن اعتبارات لازم، ۴۰ هزار نفر از زندانیان را مشمول این طرح خواهیم کرد.مشاور عالی رییس قوه قضاییه با اشاره به انتقال زندان یاسوج هم خاطرنشان کرد: زندان این شهر مانعی برای توسعه فرودگاه یاسوج است که با مذاکراتی که با استاندار داشته ایم مقرر شد تا زندان این شهر انتقال داده شود. همچنین زندان شهر گچساران از داخل شهر جابه جا می شود.

  زندان، گران ترین مجازات است
  استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: زندان، گران ترین مجازات است که بار مالی زیادی بر دولت تحمیل می کند. سیدموسی خادمی افزود: اصلاح و تربیت در زندان با وجود شمار زیاد زندانی ها امکان پذیر نیست و باید برای آن چاره اندیشی کرد.

  اصل تناسب بین جرم و مجازات وجود ندارد
  رییس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم گفت: بیشتر قوانین و مقررات، زندان را برای جرم هایی پیش بینی کرده اند که برای آن مناسب نیست. دکترعلی جمادی با اشاره به زندانیان زیاد و ضروری نبودن آن در برخی موارد افزود: اکنون اصل تناسب بین جرم و مجازات وجود ندارد که باید این رویه اصلاح شود. در پایان این مراسم با معرفی «علی عباس فلاحتی مطلق» به عنوان مدیرکل جدید زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کهگیلویه و بویراحمد از تلاش های «اکبر محبی» مدیرکل پیشین سپاسگزاری شد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28653258
اکنون :
98